Nasze Gwiazdozbiory

 

 

 

 

 

Orion

informacje dodatkowe

 

 

    Orion nale¿y do najpiêkniejszych gwiazdozbiorów nieba. Jego charakterystyczn¹ figurê, utworzon¹ przez jasne gwiazdy, odnajdziemy na po³udnie od konstelacji BliŸni¹t i Byka. Przez ten typowy gwiazdozbiór nieba zimowego przebiega równik niebieski. Orion le¿y na skraju Drogi Mlecznej, która przechodzi przez jego górn¹ czêœæ, ponad gwiazd¹ Betelgeuse. Kulminuje o pó³nocy w po³owie grudnia; œrodkowa czêœæ gwiazdozbioru znajduje siê wówczas oko³o 35° nad po³udniow¹ czêœci¹ horyzontu.

        Orion jest bardzo starym gwiazdozbiorem, znanym ju¿ w Mezopotamii. W trzy tysi¹ce lat póŸniej, w epoce najwiêkszego rozkwitu kultury greckiej, otoczono go, podobnie jak i inne konstelacje, legendami greckiej mitologii. Gwiazdozbiór mia³ wyobra¿aæ bohatera dawnych legend antycznych Oriona, syna boga morza Posejdona i Euriale. Orion by³ jednym z najbardziej cenionych bohaterów greckich. Gdy kroczy³ po dnie morskim, jego g³owa wystawa³a nad wod¹. Zas³yn¹³ du¿¹ wiedz¹ o gwiazdach, której nauczy³ siê od Atlasa, oraz ³owiectwem.

        ¯ycie Oriona by³o pe³ne przygód, zwi¹zanych zw³aszcza z kobietami. Zarówno jego ¿ycie, jak i œmieræ, opisywane s¹ w mitach w ró¿ny sposób. Mity zgodne s¹ jedynie co do tego, ¿e przyczyn¹ zgonu Oriona by³a zazdroœæ bogini ³owów Artemidy. Wed³ug jednej z legend, sama bogini zabi³a go strza³¹, wed³ug innej zabi³ go na ¿yczenie Artemidy jej brat Apollo. Inna legenda mówi, ¿e Orion umar³ od uk¹szenia olbrzymiego skorpiona, którego Artemida wypuœci³a z jaskini. St¹d rzekomo Orion i na niebie unika Skorpiona: zachodzi, gdy gwiazdozbiór Skorpiona pojawia siê nad horyzontem.

        Bóg sztuki lekarskiej Asklepios próbowa³ Oriona wskrzesiæ, ale udaremni³ to sam Zeus. Wraz ze swoim psem Syriuszem Orion znalaz³ siê na niebie ze wzglêdu na swoj¹ mi³oœæ do gwiazd, wed³ug innej zaœ legendy - przez wieczn¹ têsknotê za Plejadami, córkami Atlasa. Jedno jest jednak pewne: Orion jako gwiazdozbiór, wraz ze swoj¹ kompani¹ myœliwsk¹ - Wielkim i Ma³ym Psem oraz Zaj¹cem - przetrwa na niebie ca³e wieki.

 

Betelgeuse, a Ori - nadolbrzym, typu widmowego M2Ia. Ma czerwonaw¹ barwê, a temperatura na jego powierzchni wynosi oko³o 3000 K. Moc promieniowania tej gwiazdy jest równa mocy promieniowania 23 800 S³oñc. Œrednica Betelgeuse ulega zmianom od 730 do 1000 œrednic s³onecznych. Jasnoœæ zmienia siê od 0,42m do 0,51m w okresie 2070 dni. Ta pó³regularna gwiazda zmienna jest jednoczeœnie spektroskopowe podwójn¹ o okresie zmian w widmie 5,8 roku. Gwiazda znajduje siê w odleg³oœci 652 lat œwietlnych. Jej nazwa pochodzi z arabskiego okreœlenia 'ibt al-dzauza' - pacha olbrzyma. Na niebie, w odleg³oœci 176" od Betelgeuse, znajduje siê gwiazda 11m, której ruch w³asny i odleg³oœæ nie s¹ znane. Tak wiêc, nie potrafimy powiedzieæ, czy tworz¹ one uk³ad fizycznie podwójny, czy tylko parê optyczn¹. Optyczna s¹siadka Betelgeuse, gwiazda 13,5m, znajduje siê w odleg³oœci 77".

Rigel, Algebar, b Ori - najjaœniejsza gwiazda w konstelacji Oriona i jednoczeœnie ósma pod wzglêdem jasnoœci gwiazda na niebie. W rzeczywistoœci stanowi uk³ad czterech gwiazd odleg³ych od nas o 1304 lata œwietlne. G³ówny sk³adnik uk³adu, gwiazda niebies-kobia³a 0,13m , typu widmowego B8Ia, jest spektroskopowe podwójna z okresem obiegu 9,9 doby. Rigel ma œrednicê 48 razy wiêksz¹ od S³oñca, a moc promieniowania a¿ 81 000 razy wiêksz¹ od mocy promieniowania S³oñca. Na niebie, w odleg³oœci 9,2" od siebie, ma towarzysza, gwiazdê 7,0m, tworz¹c¹ z nim uk³ad fizycznie podwójny. Ta gwiazda sama jest uk³adem podwójnym o jednakowo jasnych sk³adnikach, gwiazdach 7,75m, odleg³ych od siebie o 0,4". Nazwa Rigel jest skrótem arabskiego okreœlenia rid¿l-al d¿auza' al-jusrd, czyli lewa noga olbrzyma (Oriona). Druga z nazw, Algebar, nie jest zbyt znana i opiewana bywa³a na ogó³ tylko w starodawnej poezji.

Bellatrixg Ori - niebieskobia³a gwiazda, olbrzym 1,63m, typu widmowego B2III. Œwiat³o od niej przychodzi do nas z odleg³oœci 125 lat œwietlnych. Gwiazda jest poœwiêcona walcz¹cym kobietom i by³a znana jako gwiazda Amazonek. W Arabii nazywano j¹ dl-najid - zwyciêzca.

Mintakad Ori - gwiazda zmienna zaæmieniowa typu Algola, zaliczana do typu widmowego O9II, o temperaturze powierzchniowej oko³o 35 000 K. Jej jasnoœæ ulega zmianom od 2,48m do 2,68m w okresie 5,37 doby. Odnajdziemy j¹ w pasie Oriona, odleg³¹ od nas o 815 lat œwietlnych. Zmiany, jakie nastêpuj¹ w jej widmie, œwiadcz¹ o tym, ¿e posiada wiêcej niewidocznych towarzyszy. Na niebie, w odleg³oœci 53", ma s¹siadkê, gwiazdê 6,87 m, typu widmowego B3, o takim samym ruchu w³asnym. W przypadku kolejnego jej towarzysza, gwiazdy 13,5m, odleg³ej na niebie o 33", ruch w³asny i odleg³oœæ nie s¹ znane. Nazwa gwiazdy wywodzi siê z arabskiego mintaqa - pas.

Alnilam e Ori - œrodkowa gwiazda w pasie Oriona. Nale¿y do niebieskobia³ych nadolbrzymów typu widmowego B0Ia. Z odleg³oœci 1630 lat œwietlnych widzimy j¹ jako gwiazd¹ 1,70m . Nazwa gwiazdy pochodzi z arabskiego wyrazu al-nizam - sznur pere³.

Alnitak, z Ori - trzecia z gwiazd w pasie Oriona. W rzeczywistoœci tworz¹ j¹ dwie gwiazdy 1,91m i 4,21m, odleg³e od siebie na niebie o 2,5", obiegaj¹ce wspólny œrodek masy. Jaœniejsza z nich ma typ widmowy O9Ib, mniej jasna B3n. Z odleg³oœci 1470 lat œwietlnych widzimy je na niebie jako gwiazdê 1,79m. Nazwa gwiazdy pochodzi z arabskiego al-nitaq, co równie¿ oznacza pas.

Trapez,  q Ori - uk³ad wiêkszej liczby gwiazd s³abszych ni¿ 5m , znajduj¹cych siê wewn¹trz Wielkiej Mg³awicy w Orionie. Najjaœniejsze cztery gwiazdy tworz¹ trapez i s¹ od siebie, w przybli¿eniu, jednakowo oddalone. Ruchy gwiazd w tym uk³adzie s¹ bardzo z³o¿one i uk³ad jako taki jest niestabilny. Gdyby by³ w przestrzeni izolowany grawitacyjnie, rozpad³by siê na pojedyncze gwiazdy za 105-106 lat. Trapez jest jednak cz³onkiem asocjacji, której gwiazdy na skutek swojego oddzia³ywania grawitacyjnego nie pozwalaj¹ na jego rozpad. Gwiazdy przez pewien czas oddalaj¹ siê od siebie, a potem znowu przybli¿aj¹, jak gdyby ca³y uk³ad nieustannie pulsowa³. Gwiazdy wchodz¹ce w sk³ad Trapezu s¹ ze sob¹ zwi¹zane genetycznie i stanowi¹ œrodek asocjacji gwiazdowej w Orionie, odleg³ej od nas o 980 lat œwietlnych.

Hatysa , Al Saif, i Ori - gwiazda potrójna, któr¹ z odleg³oœci 155 lat œwietlnych widzimy go³ym okiem jako gwiazdê 2,87m. G³ówny sk³adnik uk³adu, niebies-kobia³y nadolbrzym 2,9m, typu widmowego O9III, jest spektroskopowe podwójny, o okresie zmian w widmie 29 dni. W odleg³oœci k¹towej 12" od g³ównego sk³adnika znajduje siê na niebie jeszcze jedna gwiazda 7,3m, typu widmowego B8. Pierwotnie Arabowie okreœlali tê gwiazdê jako najjaœniejsz¹ w mieczu, najjir al-saif.

Saiph, k Ori - nadolbrzym o niebieskobia³ym zabarwieniu. Ma jasnoœæ 2,20m , typ widmowy B0Ia i jest odleg³y od nas o 362 lata œwietlne. Arabska nazwa gwiazdy, saif al-d¿abbar, oznacza miecz olbrzyma. Poniewa¿ jednak ta gwiazda znajduje siê na niebie dosyæ daleko od miecza Oriona, mo¿emy siê domyœ laæ, ¿e okreœlenie to pierwotnie dotyczy³o gwiazd h oraz i  Orionis.

Heka, l Ori - ju¿ niewielka lunetka roz³o¿y tê gwiazdê podwójn¹ na dwa sk³adniki, odleg³e od siebie o 4". Jaœniejszy sk³adnik, gwiazda 3,66m , nale¿y do typu widmowego O8, mniej jasna gwiazda, 5,56m, jest uk³adem spektroskopowe podwójnym typu O5e. Na niebie, w odleg³oœci 28" od siebie, maj¹ te trzy gwiazdy towarzysza, gwiazdê 11m. Nie wiemy jednak¿e, czy jest on zwi¹zany z nimi fizycznie, czy tylko tworz¹ uk³ad optycznie wielokrotny. l Orionis widzimy w odleg³oœci 543 lat œwietlnych jako gwiazdê 3,49m. Nazwa gwiazdy pochodzi z arabskiego haq'a - bia³a plama na piersiach konia.

Thabit, n Ori - gwiazda 4,64m, niebieskobia³ej barwy, typu widmowego B3. Œwiat³o od niej potrzebuje 816 lat, aby dotrzeæ do Ziemi. Nazwa gwiazdy wywodzi siê z arabskiego tabit -  pewny, sta³y, i wyniknê³a prawdopodobnie st¹d, ¿e gwiazda znajduje siê najni¿ej na tunice Oriona.

Wielka Mg³awica w Orionie, M 42, NGC 1976 -gazowo-py³owa mg³awica o rozmiarach k¹towych 66' x 60' i ca³kowitej jasnoœci 5,4m. Jej odleg³oœæ wynosi 978 lat œwietlnych. Dostrze¿emy j¹ go³ym okiem w mieczu Oriona, pod jego pasem utworzonym z trzech jasnych gwiazd. W lunecie mo¿emy zobaczyæ jej sk³adniki oraz uk³ad gwiazd Trapez.

        Dla naszej wiedzy o powstaniu i ewolucji gwiazd mg³awica jest jednym z najwa¿niejszych obiektów na gwiezdnym niebie. Odkryto w niej, jak dot¹d, obiekty o najni¿szej znanej temperaturze, emituj¹ce wiêksz¹ czêœæ swojej energii w podczerwonej czêœci widma. Najprawdopodobniej s¹ to dopiero co powsta³e gwiazdy. Najni¿sz¹ temperaturê powierzchniow¹ ma obiekt Becklina i Neugebauera; wynosi ona zaledwie 70 K. Nieco wy¿sz¹ temperaturê, 700 K, ma obiekt Kleinmanna-Lowa. Dalsze 15 znanych “ch³odnych" obiektów w Wielkiej Mg³awicy w Orionie ma temperaturê powierzchniow¹ od 1000 do 2000 K. Rozmiary tych m³odych “gwiazd" wynosz¹ w przybli¿eniu 12 000 AU. Do powstaj¹cych gwiazd zaliczamy tak¿e obiekty Herbiga-Haro.

        Wielka Mg³awica w Orionie wraz z piêcioma innymi gazowo-py³owymi mg³awicami - NGC 1973, NGC 1975, NGC 1977, NGC 1980 i NGC 1982 - tworz¹ jeden kompleks materii gazowo-py³owej w tym rejonie przestrzeni.

M 43 , NGC 1982 - gazowo-py³owa mg³awica o widocznej strukturze (zdjêcie na str. 160). Odnajdziemy j¹ w pobli¿u Wielkiej Mg³awicy w Orionie, z któr¹ w rzeczywistoœci jest zwi¹zana.

M 78 , NGC 2068 - niewielka mg³awica emisyjna o rozmiarach k¹towych 6' X 8'. Znajduje siê w pobli¿u gwiazdy 10,3m, typu widmowego B8. Odkry³ j¹ francuski astronom Pierre Frangois Andre Mechain w 1780 roku.

Koñski £eb, IC 434 - mg³awica emisyjna o rozmiarach 60' x 10', odleg³a od nas o 390 lat œwietlnych. Na jej tle widoczna jest ciemna materia miêdzygwiazdowa, która kszta³tem przypomina ³eb koñski. Mg³awicê mo¿emy dostrzec jedynie na fotografiach wykonanych przy dostatecznie d³ugim czasie naœwietlania. Znajduje siê w pobli¿u gwiazdy Alnitak.

Orionidy - rój meteorów z radiantem znajduj¹cym siê w pobli¿u gwiazd x oraz n Orionis. Rój powsta³ z komety Halleya, a Ziemia corocznie przechodzi przez niego dwukrotnie. W jesieni obserwujemy go jako rój Orionid, na wiosnê jako rój h -Akwaryd. Orionidy maj¹ piêciodniowe maksimum aktywnoœci oko³o 21 grudnia, przy czym œrednia liczba meteorów w ci¹gu godziny wynosi wówczas 25 sztuk. Najwiêcej meteorów, 50 w ci¹gu godziny, zaobserwowano w roku 1936.

.

STRONA G£ÓWNA

 

 

 

POWRÓT

 

 

 

 

 

Opracowano na podstawie ksi¹¿ki E.Pittich D.Kalmancok - "Niebo na d³oni"