Nasze Gwiazdozbiory

 

 

 

 

 

Zalecana literatura 

          Przedstawiaone poni¿ej pozycje, moim zdaniem, powinny byc w ka¿dej biblioteczce mi³oœnika astronomi (jako jedne z pierwszych), a zapoznanie siê z ich treœci¹ - wstêpem do wspania³ej przygody, u niektórych bêd¹cej wrêcz z ¿yciow¹ pasj¹.  

 

Oldrich Hlad i in.: "Atlas nieba 2000 "; Pañstwowe Przedsiêbiorstwo Wydawnictw Kartograficznych, Warszawa 1991 

   "Kiedyœ, przed bardzo wielu laty, cz³owiek po raz pierwszy œwiadomie spojrza³ w niebo podziwiaj¹c jego piêkno lub dokonuj¹c obserwacji. Pierwszej z szeregu tych, które doprowadzi³y cywilizacje staro¿ytne do mierzenia czasu, wymyœlenia kalendarza, nabycia umiejêtnoœci orientowania siê wed³ug gwiazd na niebie . Ziemi i morzu oraz zdobycia pierwszych informacji o przestrzeni wokó³ nas. W okresie tym powsta³y równie¿ pierwsze mapy nieba, póŸniej tak¿e wykazy gwiazd - katalogi. Nazwy gwiazdozbiorów Zodiaku pochodz¹ z Mezopotamii a znajdujemy je równie¿ na staro¿ytnej mapie egipskiej w Denderze. Pierwszy zachowany katalog sporz¹dzi³ Hipparch w II wieku p. n. e. Przed wynalezieniem lunety powsta³ s³ynny atlas Bayera z roku 1603 z obszernym systematycznym nazewnictwem gwiazd. Nazewnictwo to uzupe³ni³ Flamsteed ..... "

 

Eduard Pittich i Dusan Kalmancok: "Niebo na d³oni "; PW "Wiedza Powszachna", Warszawa 1990 

   "Niebo gwiaŸdziste przyci¹ga uwagê ludzi od najdawniejszych czasów. Towarzyszy³o ono cz³owiekowi przy narodzinach jego intelektu i podobnie jak dawniej, tak i dziœ w znacznym stopniu wp³ywa na dalszy rozwój naszych horyzontów umys³owych. Œlady œwiadcz¹ce o zainteresowaniu siê ludzi niebem i zjawiskami zachodz¹cymi na nim prowadz¹ tak daleko, jak daleko siêgaj¹ dzieje rodu ludzkiego. Harmonijny rozwój osobowoœci cz³owieka jest œciœle zwi¹zany z niebem, t¹ nieod³¹czn¹ czêœci¹ otaczaj¹cej nas przyrody. Niebo w dzieñ i w nocy jest nie tylko niewyczerpanym Ÿród³em nowych informacji, lecz jednoczeœnie .... "

 

David H. Levy: "Niebo - Poradnik u¿ytkownika "; Prószyñski i S-ka, Warszawa 1996

   "Astronomia jest nauk¹ dla wszystkich. Ka¿dy, kto spogl¹da na niebo i podziwia jego piêkno, jest astronomem. Obserwacje nieba mo¿na prowadziæ na wiele sposobów, zarówno prostych, jak i bardzo skomplikowanych. Amatorska astronomia wykorzystuje urz¹dzenia elektroniczne, fotograficzne, a czasem tylko zwyk³¹ kartkê papieru. Pocz¹tkuj¹cy obserwatorzy u¿ywaj¹ najpierw tylko w³asnych oczu, póŸniej wspomagaj¹ je lornetk¹, ma³¹ lunet¹ czy aparatem fotograficznym. Bardziej zaawansowani pos³uguj¹ siê skomplikowanymi urz¹dzeniami oraz oprogramowaniem i czêsto staj¹ siê prawdziwymi ekspertami w poszczególnych dziedzinach astronomii. ..."

 

 

 

Wies³aw Skórzyñski: "Astrofotografia, czyli jak i czym fotografowaæ ... "; Prószyñski i S-ka, Warszawa 1998

   "W ksi¹¿ce tej zajmiemy siê astrofotografi¹, czyli technik¹ obserwacji Wszechœwiata, która polega na fotografowaniu nieba. Astrofotografi¹ zostala napisana zarówno dla tych, którzy nigdy nie fotografowali nocnego nieba, jak i dla mi³oœników astronomii, którzy stawiaj¹ ju¿ pierwsze kroki w poznawaniu Wszechœwiata. Aby zrozumieæ treœæ zawart¹ w tej ksi¹¿ce, wystarcz¹ wiadomoœci z fi zyki i astronomii zdobyte w szkole œredniej. Bezpoœrednie obcowanie z nocnym niebem uczy pokory wobec Wszechœwiata. Gdy stoimy z zadart¹ g³ow¹, wpatrzeni w kilka tysiêcy gwiazd “mrugaj¹cych" do nas z olbrzymich odleg³oœci, zdajemy sobie wtedy sprawê z w³asnej ma³oœci wobec ogromu Kosmosu. Spogl¹daj¹c na rozgwie¿d¿one niebo, niejednokrotnie gubimy siê w chaotycznie porozrzucanych gwiazdach. Ale ju¿ staro¿ytni dostrzegali na niebie uk³ady gwiazd i kojarzyli je ..."

 

Pozycje dla "zaawansowanych"

 

Adam i Jerzy Dobrzycki: "Atlas nieba gwiaŸdzistego"; Prószyñski i S-ka, Warszawa 1997

   "W Atlasie nieba gwiaŸdzistego przedstawiamy ca³e niebo gwiaŸdziste w siatce wspó³rzêdnych odpowiadaj¹cych epoce J2000.0 - oznaczaj¹cej praktycznie pocz¹tek roku kalendarzowego 2000 - która na mocy uchwa³y Miêdzynarodowej Unii Astronomicznej jest obecnie obowi¹zuj¹c¹ epok¹ standardow¹. Ka¿da z dwudziestu map atlasu ma du¿e obszary wspólne z mapami s¹siednimi, co winno u³atwiæ wygodny dobór mapy dla obserwacji interesuj¹cego obszaru nieba. Niemal wszystkie z ogólnej liczby osiemdziesiêciu oœmiu gwiazdozbiorów widoczne s¹ w ca³oœci co najmniej na jednej z map Atlasu. Szeœæ gwiazdozbiorów, dla których nie by³o to mo¿liwe, przedstawiamy na dodatkowych mapach (nr 21-26). Atlas obejmuje wszystkie gwiazdy jaœniejsze od 6.5 wielkoœci gwiazdowej, czyli 6.5m, a wiêc poni¿ej granicy ..."

 

Piotr Brych: " Wielki atlas nieba "; Piotr Brych, Warszawa 1999

   Ods³am do strony autora: http://www.brych.net/

 

 

 

 

STRONA G£ÓWNA

 

WSTÊP

 

HISTORIA

 

SYMBOLE

 

ALFABET GRECKI

 

 

OKO£OBIEGUNOWE

 

WIOSENNE

 

LETNIE

 

JESIENNE

 

ZIMOWE

 

PO£UDNIOWE

 

 

WSPÓ£RZÊDNE

 

ODLEG£OŒCI K¥TOWE

 

TABELA 1

TABELA 2

 

LITERATURA

 

DOWNLOAD

 

DODATKI