Nasze Gwiazdozbiory
Nasze Gwiazdozbiory

 

       

 

 

Woźnica 

Auriga, Aurigae - Aur

Powiekszenie

     Woźnica na zimowym niebie ma przedstawiać herosa greckiego, króla Erichtoniosa, syna chromego boga Hefajstosa. Wychowywała go sama bogini Atena, a gdy dorósł, został ateńskim królem. Zasłynął z tego, że jako pierwszy zaprzągł konie do wozu i stał się mistrzem w kierowaniu nim. Wóz wynalazł jako rzecz niezbędną, ponieważ po swym ojcu odziedziczył kalectwo. Wóz, a następnie wynaleziony pług stały się bardzo pożyteczne dla wszystkich ludzi i dlatego Zeus przeniósł Erichtoniosa po śmierci na niebo, gdzie do dziś oglądamy go jako gwiazdozbiór Woźnicy.
    Z rozkazu samego Zeusa dostała się na niebo także Capella (Koza). Ma to być koza, która swym mlekiem karmiła małego Zeusa na wyspie Krecie, gdzie go matka ukryła przed pożerającym własne dzieci Kronosem. Zeus z wdzięczności umieścił kozę na niebie i do dziś świeci tam jako najjaśniejsza gwiazda Woźnicy.
    O tym, że gwiazdozbiór Woźnicy przejęli Grecy od starszych narodów, świadczy wykopana w mezopotamskim mieście Nim-rodzie figurka. Przedstawia ona woźnicę z kozą na ramieniu i z koźlątkiem w jednej ręce, a lejcami - w drugiej.
    Dla śródziemnomorskich żeglarzy Koza z Koźlątkami nie były ulubionymi gwiazdami. Ich wschód w pierwszych dniach października był zapowiedzią zakończenia sezonu żeglownego.
    Gwiazdozbiór Woźnicy leży w Drodze Mlecznej i za pomocą mapki łatwo go odszukacie na niebie. Jego najjaśniejsza gwiazda Kapella jest dla naszych szerokości geograficznych gwiazdą około-biegunową, toteż możemy ją wraz z Koźlątkami ( e, zh Aur) oglądać przez cały rok. Ma taką samą barwę (a więc i taką samą temperaturę powierzchni) jak nasze Słońce, lecz pod innymi względami różni się od niego znacznie. Przede wszystkim jest gwiazdą podwójną składającą się z dwóch żółtych olbrzymów, oddalonych od siebie tak jak Ziemia od Słońca. Największy jednak teleskop nie rozdzieli poszczególnych gwiazd Kapelli i wszystkie wiadomości o niej uzyskujemy na podstawie jej widma. Z widma można było też wyznaczyć masy składników (cztery i trzy razy większe od masy Słońca) oraz ich średnice (dwanaście i siedem razy większe od średnicy Słońca).
    Najznakomitszym obiektem Woźnicy jest e Aur. Koźlątko jest gwiazdą podwójną zakryciową. Jej mniejszy składnik ma średnicę równą trzystu milionom kilometrów, natomiast średnica większego wynosi przeszło cztery miliardy kilometrów. A zatem zmieściłby się w nim cały nasz Układ Słoneczny aż po orbitę Saturna. Jest to największa znana gwiazda we Wszechświecie. Układ ten widzimy, ponieważ świeci mniejszy składnik, towarzyszący zaś mu olbrzym ma powierzchnię zbyt chłodną i dla nas jest niewidoczny. Najprawdopodobniej jest to rodząca się dopiero gwiazda - na etapie przekształcania się zagęszczonej materii międzygwiazdowej w gwiazdę z zachodzącymi w jej głębokim wnętrzu reakcjami termojądrowymi.

 

STRONA GŁÓWNA

 

SYMBOLE

 

ALFABET GRECKI

 

 

OKOŁOBIEGUNOWE

 

WIOSENNE

 

LETNIE

 

JESIENNE

 

ZIMOWE

Orion

Canis Maior

Taurus

Auriga

Gemini

Canis Minor

Monoceros

Perseus

Eridanus

Lepus

Fornax

Columba

Caelum

 

POŁUDNIOWE

 

 

Opracowano na podstawie "Nase souhvezdi" - (c) Josip Kleczek