Nasze Gwiazdozbiory
Nasze Gwiazdozbiory

 

       

 

 

Perseusz 

Perseus, Persei - Per

Powiekszenie

    Perseusz był jednym z synów Zeusa i pięknej ziemianki Danae, córki króla Akrisiosa. Ten, pomny na wyrocznię, według której miał zginąć z ręki własnego wnuka, wrzucił Danae wraz z dzieckiem w zamkniętej skrzyni do morza. Wiatry zagnały skrzynię na wyspę Serifos króla Polidektesa, gdzie Perseusz wyrósł na silnego i pięknego młodzieńca. Polidektes obawiał się go i dlatego polecił mu przynieść głowę Meduzy. Sądził, że w ten sposób pozbędzie się Perseusza.
    Meduza była kiedyś pięknym dziewczęciem, ale została zamieniona przez Atenę w potwora ze zwierzęcymi szponami i wężami zamiast włosów. Była tak szpetna, że kto na nią spojrzał, zamieniał się w kamień. Toteż Perseusz za radą Ateny nie patrzył na nią bezpośrednio, lecz obserwował jej odbicie w swej błyszczącej tarczy. Gdy Meduza usnęła, odciął jej głowę i schował do sakwy. Przedstawiany był z mieczem, tarczą i głową Meduzy w ręku.
    Perseusz dokonał jeszcze wielu bohaterskich czynów. Podczas swej wędrówki dotarł aż na krańce świata, gdzie znajdowało się królestwo Atlasa. Tytan bał się Perseusza i pragnął wygnać go ze swej ziemi. Ale Perseusz pokazał mu głowę Meduzy i Atlas skamieniał. Do dziś sterczy jako łańcuch górski w północnej Afryce.
    Innym czynem bohaterskim Perseusza było uwolnienie Etiopii od morskiego potwora i ocalenie księżniczki Andromedy, która wkrótce została jego żoną. Jak większość greckich bohaterów, tak i Perseusz czczony był przez długie lata. Stawiano mu świątynie, rzeźbiono posągi, o jego bohaterskich czynach układano wiersze i pieśni. A dziś jest gwiazdozbiorem leżącym w pobliżu Andromedy.
    Na rękojeści miecza Perseusza znajduje się podwójna gromada gwiazd. Naukowo oznaczamy ją c i h Persei. Gromada ta pięknie wygląda w lornetce. Zawiera pięćset gwiazd, a oddalona jest o pięć tysięcy lat świetlnych. Na skutek grawitacyjnego oddziaływa nią innych gwiazd Galaktyki na tę otwartą gromadę rozpadnie się ona za kilkadziesiąt milionów lat.
    Algol wyobraża głowę Meduzy. Nazwa ta jest skrótem nazwy arabskiej Ras al Ghul, co znaczy "Demoniczna Głowa". Była to jedyna gwiazda zmienna znana starożytnym astronomom. Zmiany jej jasności powtarzają się ściśle po dwóch dniach, dwudziestu godzinach i dziewięciu minutach. Ciemniejszy towarzysz Algola w regularnych odstępach czasu zakrywa go i zmniejsza jego jasność Gwiazdy takie nazywamy zmiennymi zakryciowymi.
    Blisko gwiazdy h Persei znajduje się punkt, skąd między 27 lipca a 17 sierpnia wylatują meteory. Naukowo nazywamy je Perseidami, ale lud dał im nazwę "Łez Świętego Wawrzyńca".
    Gwiazda x ( i siedemnaście gorących gwiazd leżących w jej okolicy tworzą asocjację gwiazdową. Jest to najbliższa asocjacja, oddalona od nas zaledwie o tysiąc lat świetlnych. Powstała przed półtora milionem lat. Gwiazdy w asocjacji Perseusza w porównaniu z wiekiem Słońca są noworodkami.

 

STRONA GŁÓWNA

 

SYMBOLE

 

ALFABET GRECKI

 

 

OKOŁOBIEGUNOWE

 

WIOSENNE

 

LETNIE

 

JESIENNE

 

ZIMOWE

Orion

Canis Maior

Taurus

Auriga

Gemini

Canis Minor

Monoceros

Perseus

Eridanus

Lepus

Fornax

Columba

Caelum

 

POŁUDNIOWE

 

 

Opracowano na podstawie "Nase souhvezdi" - (c) Josip Kleczek