Nasze Gwiazdozbiory
Nasze Gwiazdozbiory

 

       

 

 

Delfin 

Delphinus, Delphini - Del

Powiekszenie

    Wytresowane delfiny, które potrafią na swym grzbiecie przewozić ludzi, nie są niczym nowym. Już antyczny śpiewak Arion przebył morze na grzbiecie delfina. Kiedyś bowiem na trasie z Sycylii do Koryntu piraci napadli łódź, którą płynął. Wiedzieli, że za swą grę otrzymał dużo pieniędzy, i zrabowali mu je. A ponieważ Ariona jakoś instynktownie się bali, postanowili go zabić. Arion uprosił ich, by mu zezwolili ostatni jeszcze raz zaśpiewać i zagrać na lutni. Głupcy się na to zgodzili, toteż gdy go potem wrzucili do morza, nie utonął. Piękna gra Ariona zwabiła stado delfinów, jeden z nich wziął śpiewaka na grzbiet i dopłynął z nim do portu. W nagrodę za ocalenie życia wielkiemu artyście uwieczniono delfina na niebie.
    Delfin jest małym gwiazdozbiorem położonym w pobliżu Altaira, bardzo blisko wschodniego brzegu Drogi Mlecznej. Często ludzie biorą go mylnie za Mały Wóz.
    Gwiazda g Del stanowi układ podwójny. Główny, żółty składnik jest bardzo podobny do naszego Słońca. W odległości dziesięciu sekund kątowych (jest to kąt, pod jakim widzielibyśmy dwudziestogroszową monetę z odległości pół kilometra) od niego znajduje się zielonawy towarzysz. Obie gwiazdy nawzajem się przyciągają i obiegają wspólny środek ciężkości w okresie kilku tysięcy lat. Gdyby żółtą gwiazdę obiegały zamieszkane planety, mieszkańcy tych planet widzieliby nasze Słońce akurat tak samo, jak my ów główny składnik układu g Del.

 

STRONA GŁÓWNA

 

SYMBOLE

 

ALFABET GRECKI

 

 

OKOŁOBIEGUNOWE

 

WIOSENNE

 

LETNIE

Cygnus

Lyra

Aquila

Vulpecula

Delphinus

Sagitta

Hercules

Libra

Scorpius

Sagittarius

Capricornus

Scutum

Ophiuchus

Serpens

 

JESIENNE

 

ZIMOWE

 

POŁUDNIOWE

 

 

Opracowano na podstawie "Nase souhvezdi" - (c) Josip Kleczek