Nasze Gwiazdozbiory
Nasze Gwiazdozbiory

 

       

 

 

  Waga

Libra, Librae - Lib

Powiekszenie

    Jednym z niewielkich gwiazdozbiorów, które zamiast bohaterskich czynów dokumentują techniczne osiągnięcia dawnych narodów, jest Waga. Stanowi symbol jesiennego porównania dnia z nocą i wskazywała starożytnym rolnikom czas, kiedy należało siać oziminy. Nie tylko Grecy i Rzymianie, ale i Hindusi, Chińczycy i dawni Egipcjanie widzieli w tym skupieniu gwiazd wagę - przyrząd bardzo ważny w życiu.
    Ten mały, lecz wyraźny gwiazdozbiór leży na ekliptyce i jest jednym z dwunastu gwiazdozbiorów zwierzyńcowych. Ekliptykę podzielono na dwanaście gwiazdozbiorów, które przeważnie noszą nazwy zwierząt i dlatego zwiemy je Zwierzyńcem Niebieskim. Należą do nich: Baran, Byk, Bliźnięta, Rak, Lew, Panna, Waga, Niedźwiadek, Strzelec, Koziorożec, Wodnik i Ryby.
    Zodiak (koło zwierzyńcowe) to pas nieba po obu stronach ekliptyki, po którym przesuwa się nie tylko Słońce, ale i planety oraz Księżyc. Jest on podzielony na dwanaście równych części, zwanych znakami. Właściwie są to wymyślone prostokąty, szerokie na szesnaście, a długie na trzydzieści stopni, przedzielone ekliptyką na dwie równe części. Znakom tym starożytni astronomowie nadali nazwy gwiazdozbiorów, które wtedy (przed mniej więcej dwoma tysiącami lat) pokrywały się z przynależnymi im prostokątami. Ponieważ jednak punkt równonocy wiosennej przesuwa się po ekliptyce w kierunku przeciwnym ruchowi Słońca, przesuwają się także i prostokąty znaków Zodiaku. (W ciągu sześćdziesięciu lat znak równonocy wiosennej przesuwa się o pół stopnia, co odpowiada średnicy tarczy Księżyca). W ciągu więc dwóch tysięcy lat znaki zwierzyńcowe przesunęły się do innych gwiazdozbiorów. Na skutek tego poszczególne znaki Zodiaku nie pokrywają się już z gwiazdozbiorami, od których wzięły swe nazwy. Jeżeli więc ktoś urodził się pod znakiem Wagi, to w tym czasie Słońce znajdowało się w gwiazdozbiorze Panny. Ale greccy filozofowie i rzymscy wodzowie urodzeni pod znakiem Wagi przyszli na świat w czasie, kiedy Słońce faktycznie świeciło na tle gwiazdozbioru Wagi.
    Wcale się nie przejmujcie, jeżeli nie zrozumieliście powyższych wyjaśnień. Współczesny człowiek nie wierzy przecież we wróżby astrologiczne. Wspominamy o tym jedynie po to, byście wiedzieli, dlaczego atrakcyjny horoskop mówi o „urodzonych" pod znakiem, a nie pod gwiazdozbiorem.

 

STRONA GŁÓWNA

 

SYMBOLE

 

ALFABET GRECKI

 

 

OKOŁOBIEGUNOWE

 

WIOSENNE

 

LETNIE

Cygnus

Lyra

Aquila

Vulpecula

Delphinus

Sagitta

Hercules

Libra

Scorpius

Sagittarius

Capricornus

Scutum

Ophiuchus

Serpens

 

JESIENNE

 

ZIMOWE

 

POŁUDNIOWE

 

 

Opracowano na podstawie "Nase souhvezdi" - (c) Josip Kleczek