Nasze Gwiazdozbiory
Nasze Gwiazdozbiory

 

       

 

 

Tarcza 

Scutum, Scuti - Sct

Powiekszenie

    Ten mały gwiazdozbiór otrzymał nazwę w XVII stuleciu. Jest więc bardzo młody i nie ma powiązania z żadną legendą antyczną. Został nazwany na cześć króla polskiego Jana Sobieskiego, który obronił Europę przed najazdem Turków. Po siedmiu latach od tego wydarzenia astronom gdański Heweliusz na chwałę czynu królewskiego nazwał ów gwiazdozbiór Tarczą Sobieskiego. Krzyż, który król miał wyklepany na swej bojowej tarczy, a który symbolizował jego posłannictwo, możemy także odnaleźć w gwiazdozbiorze. Cztery gwiazdy na brzegu tarczy przedstawiają czterech synów króla.
    Tarcza znajduje się w bardzo jasnej części Drogi Mlecznej, między Orłem a Strzelcem. Podczas bezksiężycowych nocy ujrzymy tu jasny obłok gwiazdowy. Jest to ogromne skupienie odległych gwiazd, które dla oka zlewają się w świecącą mgiełkę. Podobnych obłoków gwiazdowych jest więcej w Drodze Mlecznej.
    Niedaleko gwiazdy zmiennej R Scuti znajdziemy jedną z najpiękniejszych gromad otwartych M11, dobrze widoczną już przez lornetkę. Zawiera ona przeszło dwieście gwiazd oddalonych od nas o pięć tysięcy lat świetlnych, a tworzących gromadę o średnicy piętnastu lat świetlnych. Otwarte gromady gwiazd są młodymi, nietrwałymi tworami w ramionach Galaktyki. Pod wpływem jej grawitacyjnego oddziaływania gromady stopniowo rozlatują się.

 

STRONA GŁÓWNA

 

SYMBOLE

 

ALFABET GRECKI

 

 

OKOŁOBIEGUNOWE

 

WIOSENNE

 

LETNIE

Cygnus

Lyra

Aquila

Vulpecula

Delphinus

Sagitta

Hercules

Libra

Scorpius

Sagittarius

Capricornus

Scutum

Ophiuchus

Serpens

 

JESIENNE

 

ZIMOWE

 

POŁUDNIOWE

 

 

Opracowano na podstawie "Nase souhvezdi" - (c) Josip Kleczek