Nasze Gwiazdozbiory
Nasze Gwiazdozbiory

 

       

 

 

Strzelec 

Sagittarius, Sagittarii - Sgr

Powiekszenie

    Obok pięknych bogiń i odważnych bohaterów w mitologii greckiej występowały także potwory. Należą do nich centaury - półludzie i półkonie - którzy z małymi wyjątkami żyli jak barbarzyńcy. Tylko kilku z nich było przychylnych ludziom. Jeden wychował młodego lekarza Eskulapa, drugi zaś opiekował się muzami. On też wynalazł łuk i za swe zasługi został umieszczony na niebie jako gwiazdozbiór Strzelca.
    Strzelec jest pięknym gwiazdozbiorem zwierzyńcowym nieba letniego, bardzo bogatym w gwiazdy podwójne i zmienne (zawiera ich przeszło tysiąc siedemset), a także w gromady i mgławice. Ale ponieważ u nas jest stale nisko nad horyzontem, większość tych obiektów możemy obserwować jedynie przez krótki okres w lecie. Gwiazdozbiór leży w najjaśniejszej części Drogi Mlecznej. W tym właśnie kierunku znajduje się środek naszej Galaktyki. O ile gwiazdy tej konstelacji są od nas oddalone o dziesiątki i setki lat świetlnych, to środek Galaktyki o trzydzieści tysięcy lat świetlnych. Światło stamtąd nigdy się do nas nie przedostaje, ponieważ jest pochłaniane przez ogromne obłoki gazu i pyłu międzygwiazdowego, które pozbawiają nas również wspaniałego widoku. Jądro Galaktyki świeciłoby na naszym niebie tak jasno, że nocą przedmioty rzucałyby tak samo cienie, jak podczas pełni Księżyca.
    Wszystkie wiadomości o jądrze Galaktyki uzyskujemy z analizy promieniowania o dłuższej fali, promieniowanie to bowiem dużo łatwiej przenika przez materię międzygwiazdową aniżeli światło. Tak więc dzięki promieniowaniu podczerwonemu i radiowemu wiemy, iż w środku Galaktyki istnieje małe jądro (o średnicy około siedmiu lat świetlnych) z dużą gęstością gwiazd. Jest ich tam około sto milionów razy więcej niż w takiej samej objętości przestrzeni naszych rejonów Galaktyki. Obok gwiazd występuje tam materia w formie nie znanej na Ziemi - w stanie burzliwego rozwoju.
    Z nieprzebranej liczby interesujących obiektów w Strzelcu na uwagę zasługują co najmniej trzy piękne mgławice gazowo-pyłowe, których światło pochodzi od leżących w bliskim sąsiedztwie gorących gwiazd. Są to: Trifid (M 20) oddalona o dwa tysiące lat świetlnych. Laguna (M 8) - o dwa i pół tysiąca lat i Omega (M 17), zwana też Podkową, znajdująca się w odległości trzech i pół tysiąca lat świetlnych.
    Także otwarte gromady gwiazd M 21, M 23, M 24 i M 25 oraz dwie gromady kuliste M 22 i M 55 są wdzięcznymi obiektami do obserwacji.
    Świecący obłok gwiazdowy w Strzelcu stanowi tylko drobną część jednego ramienia spiralnego naszej Galaktyki. Ramię to, zwane ramieniem Strzelca, jest oddalone od nas o dziesięć tysięcy lat świetlnych.

 

STRONA GŁÓWNA

 

SYMBOLE

 

ALFABET GRECKI

 

 

OKOŁOBIEGUNOWE

 

WIOSENNE

 

LETNIE

Cygnus

Lyra

Aquila

Vulpecula

Delphinus

Sagitta

Hercules

Libra

Scorpius

Sagittarius

Capricornus

Scutum

Ophiuchus

Serpens

 

JESIENNE

 

ZIMOWE

 

POŁUDNIOWE

 

 

Opracowano na podstawie "Nase souhvezdi" - (c) Josip Kleczek