Nasze Gwiazdozbiory
Nasze Gwiazdozbiory

 

       

 

 

Lis 

Vulpecula, Vulpeculae - Vul

Powiekszenie

    I znowu jeden ze współczesnych gwiazdozbiorów, z którym nie jest związana żadna opowieść mitologiczna. Pierwotnie ten niczym nie odznaczający się gwiazdozbiór nazywano Lisem z gęsią; obecnie używa się tylko nazwy Lis (Vulpecula).
    Lis jest małym gwiazdozbiorem leżącym w odgałęzieniu Drogi Mlecznej. Znajduje się na południe od Łabędzia, tuż przy gwieździe Albireo (b Cyg). Najznakomitszym obiektem w Lisie jest wielka mgławica planetarna M 27 o rozmiarach osiem na cztery minuty kątowe (średnica Księżyca ma trzydzieści minut kątowych). Ze względu na kształt nazwano ją Chinką (Dumb-bell). Do jej obserwacji trzeba użyć małej lunety. Jak każda mgławica planetarna, tak i Chinka jest oświetlona przez bardzo gorącą gwiazdę (temperatura powierzchni sto tysięcy stopni) znajdującą się w samym jej środku. Tak gorąca gwiazda wypromieniowuje głównie niewidoczne promienie nadfioletowe. Otaczająca ją mgławica przechwytuje to promieniowanie i zamienia je na promieniowanie widzialne, które potem wypromieniowuje (zjawisko zwane luminescencją).
    Mgławica ma średnicę równą jednemu rokowi świetlnemu i oddalona jest od nas o przeszło pięćset lat świetlnych. Nieustannie się rozpręża.

 

STRONA GŁÓWNA

 

SYMBOLE

 

ALFABET GRECKI

 

 

OKOŁOBIEGUNOWE

 

WIOSENNE

 

LETNIE

Cygnus

Lyra

Aquila

Vulpecula

Delphinus

Sagitta

Hercules

Libra

Scorpius

Sagittarius

Capricornus

Scutum

Ophiuchus

Serpens

 

JESIENNE

 

ZIMOWE

 

POŁUDNIOWE

 

 

Opracowano na podstawie "Nase souhvezdi" - (c) Josip Kleczek